Jos, Rudy en Jari. Foto: Barbara Pavinati

Wat gebeurt er nu precies op Nobelstraat 1 in Lichtenvoorde?

LICHTENVOORDE – Wie via de N313 Lichtenvoorde binnenrijdt, heeft het vast weleens gezien: dat opvallende pand met het kleurrijke kunstwerk op de muur, aan de rand van de rondweg. Maar wat gebeurt daar eigenlijk? Achter de gevel van Nobelstraat 1 blijken werkplekken, een sportruimte, een showroom en een winkel te schuilen. Hier werken meerdere bedrijven samen, ieder met hun eigen missie. In het pand zijn onder andere Workmate Company, Hal’23, Duidt, RHJ Design en Your Campers gevestigd. Ook de uitleenbare duofiets van de gemeente Oost Gelre heeft hier zijn thuisbasis.

Door Barbara Pavinati

Hoewel Hal’23 en Duidt regelmatig in één adem genoemd worden met Workmate Company, zijn het zelfstandige bedrijven. Ze werken samen op het gebied van begeleiding en ondersteuning van cliënten, maar opereren onafhankelijk. In het pand wordt efficiënt gebruikgemaakt van de ruimte en er hangt een levendige sfeer. In dit artikel zoomen we in op twee van de bedrijven: zorgorganisatie Workmate Company en techniekwerkplaats Hal’23.

Workmate Company
Bij Workmate Company staat het versterken van mentale veerkracht centraal. “We begeleiden mensen die zijn vastgelopen op school, werk of in het dagelijks leven,” vertelt manager Tommy Roosendaal. “Deelnemers ontdekken bij ons wat er wél mogelijk is, ook als het even tegenzit.” Er werken bij Workmate vijftig medewerkers die samen zo’n vierhonderd mensen begeleiden, waarvan een kwart ook gebruikmaakt van dagbesteding of een leer-werktraject. Inwoners worden doorgaans doorverwezen door gemeenten of zorgkantoor. De begeleiding is tijdelijk en richt zich op het vergroten van zelfstandigheid en persoonlijke groei. Gemiddeld duurt een traject anderhalf jaar. “We helpen mensen kleine stappen te zetten, op hun eigen tempo. Verandering begint bij jezelf, maar je hoeft het niet alleen te doen,” aldus Roosendaal. Daarbij wordt ook het netwerk rondom de deelnemer betrokken, zoals familie of vrienden. “Juist die mensen maken vaak het verschil bij het vasthouden van positieve veranderingen.”

Hal’23
Een van de bedrijven waar deelnemers van Workmate Company hun arbeidsvaardigheden ontwikkelen, is Hal’23: een techniekwerkplaats waar échte producten worden gemaakt voor échte klanten. Rudy Florij, zorgprofessional en werkbegeleider bij Workmate Company, ziet dagelijks hoe betekenisvol werk bijdraagt aan persoonlijke groei. “Het gaat niet alleen om techniek, maar om het oefenen van vaardigheden zoals op tijd komen, overleggen, hulp durven vragen of je werk afronden. Dat leer je pas echt als het ergens om gaat.” Bij Hal’23 draait het om vakmanschap en samenwerken, niet om een stempel of achtergrond. “Iedereen telt hier mee om wie hij is en wat hij bijdraagt. We kijken naar mogelijkheden, niet naar beperkingen.”

Betrokken bij de maatschappij
Deelnemers bij Hal’23 komen vrijwillig. Ze willen er zijn, en dat enthousiasme is voelbaar op de werkvloer. Er heerst een veilige en positieve werksfeer waarin mensen stappen durven zetten. “Voor veel van onze mensen is regulier werk nu nog een brug te ver. Maar hier krijgen ze waardering, leren ze vaardigheden en bouwen ze zelfvertrouwen op. Dat helpt ze echt verder in het leven en maakt de stap naar werk of school realistischer” zegt Florij.

Hal’23 levert aan twaalf vaste opdrachtgevers in de regio. Denk hierbij aan 24 Tailor Steel, Straatman, Houthandel Nijweide en PD Hout. De producten lopen uiteen van picknicktafels en eiken tafels tot filterkasten, laswerk en halffabricaten. Alles wordt verkocht voor marktconforme prijzen. Die commerciële aanpak maakt ook iets anders mogelijk: vernieuwen. “Als er een machine kapotgaat dan zorgt Hal’23 voor oplossingen die het eindresultaat zo min mogelijk beïnvloeden zoals het kopen van een nieuwe machine of tijdelijk uitbesteden van werk. Dat kan Hal’23 omdat het een echt bedrijf is en met hun producten een inkomstenstroom heeft,” legt Florij uit.

Commercieel bedrijf
Ondanks het commerciële karakter is er bewust gekozen voor de samenwerking met Workmate Company. “Als een klant snel een bestelling wil, dan kijkt Hal’23 op welke manier de deadline gehaald kan worden en bewaakt met mij een gecontroleerde werkdruk voor de deelnemers.” vertelt Florij. “Deelnemers oefenen zo met arbeidsvaardigheden waarin ze zoveel mogelijk meewerken richting het eindresultaat. Het werk is een middel waarin je tot ontwikkeling en leren komt.” Om de kwaliteit en planning te bewaken, zijn er bij Hal’23 in Lichtenvoorde en Doetinchem twaalf vaste medewerkers actief die ondersteund worden door persoonlijk begeleiders van Workmate Company met affiniteit met techniek, zoals Rudy.

Zorgprofessional
Als zorgprofessional bewaakt hij de balans tussen werk en welzijn. Hij stelt zorgplannen op, bespreekt ontwikkeldoelen met deelnemers en werkt samen met ambulant begeleiders, gemeenten of jeugdreclassering als dat nodig is. “De druk op mensen is in onze maatschappij hoog. Wij proberen die druk juist weg te nemen. Iedereen hier krijgt een plan op maat. En misschien wel het belangrijkste: ze ontwikkelen zich niet omdat het moet, maar omdat ze graag willen.”

Wil je meer weten over Workmate Company, Hal’23 en de andere bedrijven aan de Nobelstraat 1? Op vrijdag 4 juli aanstaande houden ze een Open Middag. Van 15:00 tot 17:00 uur staan er collega’s klaar om een rondleiding te geven en je vagen te beantwoorden.

Jos, Rudy en Jari. Foto: Barbara Pavinati

Plaats een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

  • 17 november, 2024

    Beste Jacqueline Buhler,
    allereerst dank dat u zich om de Nederlandse taal bekommert.
    Da’s tamelijk uniek.
    Verreweg de meeste Nederlanders laten zich braaf africhten in het Amerikaans en zijn daar heel trots op en blij mee.
    Griezelig inderdaad.
    Kijk es naar de 60-er -jaren serie : The Prisoner / Patrick Mc. Goohan. 1967 British TV series.
    Een in Wales gedraaide serie die nu meer dan ooit actueel is.
    De blije burgers in deze serie… zo zijn wij Nederlanders.
    Commercieel zijn wij al eeuwen tot in de verste uithoeken aanwezig in deze wereld maar cultureel niet eens bij machte om de Belgische grens over te steken.
    Ook hebben we niet een echte hoofdstad.
    Een trendvolgend provincieplekje waar braaf alle taal- eigenheid wordt weggegooid ten voordele van kauwgom Amerikaans.
    Hoe anders is dat in Parijs, Brussel, Berlijn, Stockholm etc.
    Daar zijn ze trots op hun eigen taal.
    En terecht.
    Globalisering is ook verscheidenheid.
    Lallend en schreeuwend lijden wij Nederlanders aan een ongelooflijk cultureel minderwaardigheidscomplex.
    Deze zaken kunnen m.i. veel beter in proportie komen met het Nederlandse zijn wie we zijn.
    Ongevraagd stuur ik u onderstaande tekst door.
    Die richtte ik naar de Nederlandse overheid.
    En telkens maar weer is daar de laffe respons: niet achter mogen blijven in de globalisering.
    Waarom stuur ik u dit toe?
    Wellicht kan ik met een aantal reclame -ideeën en concepten meehelpen om onze hartstikke leuke Nederlandse taal te behouden en promoten.
    Groet en dank,
    Ton de Wit. 1030 Brussel.
    ——————————————————————————————————–
    L.S.,
    ik was een paar dagen in Nl. Deventer/ Zwolle en ook daar valt het weer pijnlijk op:
    Niet alleen zorgt het brave en gehoorzame Nederlandse minderwaardigheidsgevoel voor een willoos inleveren van de eigen Nederlandse taal in elke winkel, in elke straat en in elke kroeg,
    maar ook wordt het Nederlands dàt dan nog gebruikt wordt, uitgesproken met een steeds gekker wordend Amerikaans accent.
    Alsof we allemaal eigenlijk uit de USA komen en ons schaamtevol genoeg een tijdelijke tussenstop hebben moeten “laten welgevallen” in Nederland.
    Ik ben een Nederlander in Brussel en hou niet alleen van mijn moerstaal die ik zo’n 20 jaar heb onderwezen aan Franstaligen hier,
    maar wil die Nederlandse taal ook in ere houden.
    Waarom? Een leuke en rijke taal vol uitdrukkingen die nergens anders gebruikt worden.
    Een aap die uit de mouw komt hebben we nergens anders.
    Conservatief?
    Welnee progressief!
    Nederlands kan de taal van de toekomst zijn.
    Het is ronduit GRIEZELIG om te moeten merken tot hoever het afgerichte Nederlandse minderwaardigheidsgevoel eigenlijk gaat bij het doodzwijgen en in stilte vermoorden van haar eigen taal: Nederlands.
    In Ierland b.v. werd en wordt er voor 800 jaren geijverd voor de eigen Ierse Taal.
    En Nederland?
    Wij leveren braaf in, zelfs zonder dat ook maar iemand daarom vraagt!
    “Globalisering” in vredestijd.
    Kan je nagaan hoe “globaal” Nederlanders zich gedroegen in oorlogstijd (…)
    Komt China binnenkort aan de macht, beginnen wij Nederlanders plotseling uit volle borst Chinees te kwebbelen.
    “Globalisering” is dan opnieuw het excuus.
    Maar houdt die “globalisering” een totaal wegcijferen in van wie wij zélf zijn, van onze eigenheid?
    “M’n rug op”… zegt de pragmatische Nederlander.
    Tot leedvermaak van elke Franstalige die hier in Brussel zuchtend aan een cursus Nederlands moet beginnen:
    “Als die Nederlanders zich zélf al zo schamen voor hun eigen taal…waarom zouden wij dan nog Nederlands moeten leren?”
    Wat een armzalig volkje zijn wij eigenlijk, toch?
    Commercieel tot in de verste uithoeken van deze wereld aanwezig maar cultureel niet eens bij machte om de Belgische grens over te steken.
    PRAKTISCH zijn er een aantal mogelijkheden:
    * U laat de Nederlandse taal in stilte een zelfmoord of moet ik zeggen apoptose (?) ondergaan. Niemand zal erom treuren. Maar dan wél graag een kordater, resoluter, krachtiger AFSCHAFFING van die Nederlandse taal in die zin dat er– vanaf nu – alleen nog maar Amerikaans gesproken, geschreven en GEDACHT gaat worden.
    -Financieel voordeel: Dit bespaart enorm veel geld en uiteindelijk is geld de enige maatstaf voor ons Hollanders…. Hoeveel bespaar ik en hoeveel schuift het.
    -Moreel voordeel: wie kan het gemompel en gestotter van een zelfmoordenaar die spartelend maar nog steeds levend aan een huizenhaak hangt, blijven aanzien/aanhoren? Genadeschot. Duidelijkheid. Of een levensreddende ingreep.
    *OF U kiest ervoor –al dan niet na omvraag in “het veld” om de Nederlandse taal te laten voortbestaan. Maar dan ook graag een volledige en hartstochtelijke STEUN aan Nederlandse cultuurdragers zoals Hollandse en Vlaamse schrijvers, dichters, theatermakers, muzikanten, schilders etc. Deze mensen worden nu in de marge gedwongen en verplicht om zich eerst als succesvolle ondernemer te profileren voordat ze aan hun kunstzinnige hartenkreten toe zijn.
    Toch zijn die kunstzinnige vormgevingen wel degelijk winstgevend. Als we alleen al kijken naar de financiële waarde van een Manneken Pis, een simpel zeikerdje dat miljoenen per jaar oplevert, de Eiffeltoren in Parijs, Marble Arch in Londen of de Gaudi -werken in Barcelona, dan zien we dat deze vomgevingen een massale hoeveelheid geld in het laatje brengen. Bingo! Het enige dat telt voor ons Hollanders.
    Ja toch?
    OK dan , de sombere opgepoetste schilderijtjes van Rembrandt c.s. daargelaten.
    Of denk aan de Scandinavische film-export: levert miljoenen /miljarden op!
    Dat zijn landen met nog geen derde van de Nederlandse bevolking, die zo’n 80 jaar geleden al duidelijk en bewust gekozen hebben voor het voortbestaan van HUN EIGEN cultuur en taal.
    En Nederland? Daar praten we ondertussen perfect Amerikaans.
    Nederland loopt op cultureel vlak zo’n 80 jaar achter op de Denen, Zweden, Noren, Finnen.
    Nou en?
    Maar cultuur is poen!
    En cultuur is ook identiteit, een eigen bakkes.
    Door NU een keuze te maken: AFSCHAFFING of BEHOUD van de Nederlandse taal bespaart u miljoenen Euro.
    Fantastisch toch?
    De vraag is zelfs of het Nederlandse volk het überhaupt in de gaten zal hebben dat hun moerstaal is afgeschaft. “Met stille trom vertrokken.”… Waarschijnlijk zal er niemand in Nederland protesteren tegen een afschaffing.
    Een Goebbels had zich geen vollediger en gehoorzamer onderwerping aan zijn propaganda durven voorstellen…die Holländer DENKEN sogar auch noch in unserer Sprache!
    Toch…Waarom geen constante Nederlandse of Europese tegenhanger van ons dagelijks aankotsende Amerikaanse propaganda zoals
    NY, Los Angeles Dodgers , Stars ’n Stripes etc. etc. ?
    Waarom die dollarpropaganda niet op onze kleding vervangen door hardnekkige teksten als Waddinxsveen Zuid, Mariapolder, Zutphen, Schin op Geul, Slochteren en Vlaardingen?
    Kunnen we het ons voorstellen dat een New Yorker met Den Haag op zijn bloes rondloopt?
    Waarom die Hagenees dan wél met die N.Y.-reclame?
    Mocht u het FINANCIËLE – we hebben het hier uiteraard niet over cultuur– belang erkennen van mijn suggesties en die in de praktijk willen brengen- wil ik hierin ook financieel erkend worden met 1 procent van de bespaarde kosten. FOR SURE.
    Thank you ever so much.
    Groet,
    Ton de Wit. Brussel. Nederlandse toneelschrijver, regisseur en acteur in Brussel.

    Geplaatst door
    Ton de Wit
  • 16 september, 2024

    graag zou ik de buurtbus willen rijden

    Geplaatst door
    Frans
  • 30 december, 2023

    Hoi,
    Bij mij is belangstelling als chauffeur voor de buurtbus.
    Groet W. Kemperman Wehl

    Geplaatst door
    W.Kemperman
    • 6 februari, 2024

      Dag meneer, mevrouw Kemperman, Heeft ubelangstelling voor een vacature? Neem dan rechtstreeks contact op met de betreffende organisatie/contactpersoon Ron Blomsma (06-16665231) of coördinator Alexander Rutjes (06-48082628)of kijk voor meer informatie op http://wwwbuurtbusmontferland.nl Met vriendelijke groet, team Achterhoek Nieuws

      Geplaatst door
      admin
  • 8 september, 2023

    ik wil graag vrijwilligerswerk doen, maar niet koken. Heb altijd met PG mensen gewerkt

    Geplaatst door
    Jolien